Specjalnie dla Was stworzyliśmy ranking najlepszych nawigacji dla użytkowników w Polsce.

Analizowaliśmy wszystkie dostępne nawigacje pod kątem kilkunastu kryteriów (m.in. dostępności, skuteczności w prowadzeniu, omijaniu korków, ostrzeżeniom o zagrożeniach na drodze, czy pracy offline). Wszystkie nawigacje pracowały na systemie Android (nie licząc Apple Maps).

Poniżej przedstawiamy Wam nasz subiektywny ranking TOP5 nawigacji, które najlepiej sprawdziły się na drogach Trójmiasta i okolic.

Google Maps – 4,5

Świetnie sprawdzają się praktycznie w każdej sytuacji na drodze. Niedawne aktualizacje de facto zamykają usta najbardziej zagorzałym krytykom (np. system ostrzegania o kontrolach radarowych). Niestety system nawigacji google nadal nie jest idealny. Kilkakrotnie poprowadził nas w mieście okrężną drogą – mogąc de facto wybrać szybszą trasę. Google nie zawsze potrafi poradzić sobie z aktualnymi robotami drogowymi lub zamkniętymi drogami.

Waze – 4,25

To jeszcze nie do końca tak oczywista aplikacja w Polsce do prowadzenia nas do celu. Waze należy do koncernu Google – jednak jest rozwijany jakzo zupełnie osobny projekt niż Google Maps.

Jego niewątpliwym plusem jest społecznościowy charakter. Dane o cenach paliw, kontrolach radarowych i wypadkach uzupełniane są przez użytkowników apki. De facto jest to swoiste połączenie Map Google oraz rozbudowanej funkcjonalności Yanosika.

Problemem jest jedynie liczba userów, korzystających z Waze. W Polsce nadal jest to nowinka. I nawet jeśli w dużych miastach jest w miarę ok, to wystarczy wyjechać na peryferię, aby okazało się, że wjeżdżamy na pustynie braku informacji 😉 Bądź co bądź, warto śledzić rozwój tego projektu.

AutoMapa – 4

Tych map nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeszcze niedawno niekwestionowany lider na rynku polskiego nawigowania kierowców.

Z pewnością największym minusem na chwilę obecną jest to, że jest to aplikacja płatna. Brak jej również interaktywności, która jest obecna u konkurencji. Jednakże to nadal bardzo dobra nawigacja.

Mapy Apple – 3,25

Ilość użytkowników jednak ma wpływ na jakość map Apple. Chociaż nawigacja nieźle radzi sobie w mieście, to wystarczy wyjechać poza miasto lub wpisać ulicę na peryferiach miasta, aby stwierdzić, że coś nie gra.

Niestety mapom Apple brakuje wielu funkcjonalności, które posiadają aplikacje z Mountain View.

Yanosik – 3

Nadal jest niezastąpiony jeśli chodzi o funkcje antyradarowe (chociaż konkurencja ze strony Google mocno depcze deweloperom Yanosika po piętach). Znacznie poprawiły się mapy… ale nadal nie są idealne. Wyznaczana trasa niekiedy nadal nie jest trafiona. Szczególnie w przypadku mniej znanych adresów. Brak również wielu obiektów. Niestety tutaj jeszcze sporo pracy przed programistami Yanosika.

NazwaMapyReszta kryteriówOcena
Mapy Google5/54/54,5
Waze5/53,5/54,25
AutoMapa5/53/54
Mapy Apple4/52,5/53,25
Yanosik3/53/53

Podsumowanie

Praktycznie wszystkie systemy nawigowanie sprawdzały się bardzo dobrze jeśli chodzi o prowadzenie auta osobowego, chociaż zdarzały się nam małe mankamenty, m.in. w trakcie wjeżdżania na ulice zamknięte – mapy google w pewnych miejscach nie są jednak do końca aktualne. Żadna z nawigacji (nawet Auto Mapa – na trybie ciężarówki) nie dały też sobie rady jeśli chodzi o ostrzeganie dotyczące pewnych wiaduktów lub przejazdów podziemnych. Gdybyśmy sugerowali się tylko mapami, a nie patrzyli na znaki, z pewnością mogliśmy rozbić auto wyższego typu.

Podsumowując nasze testy możemy powiedzieć jedno, że nie ma nawigacji idealnej, jednak zdecydowanie najbardziej wyróżnia się Google Maps. Projekt tego amerykańskiego koncernu cały czas jest rozwijany. Mapy wciąż są update’owane. Całkiem sprawnie działa już system ostrzegania i omijania korków. Coniektórzy użytkownicy posiadają już fukncje ostrzegania o wypadkach, zmianach tras oraz kontrolach radarowych.

  • euroadmin

Leave A Comment

O nas

Euromoto to jedna z najstarszych szkół kształcących przyszłych kierowców na Pomorzu. Według serwisu Trojmiasto.pl jesteśmy jedną z najbardziej zaufanych szkół w Trójmieście. Oficjalne statystyki PORD przyznały nam pierwsze miejsce w kwestii skuteczności zdawalności.