Często nas pytacie jak zachować się podczas awarii auta na autostradzie. Jest to dosyć specyficzna sytuacja, podczas której trzeba zachować szczególną ostrożność. Poniżej opowiemy Wam o detalach.

Zachować szczególną uwagę!

Z pewnością awaria auta na autostradzie to jedna z najbardziej groźnych… i nieżadko kosztownych sytuacji podczas prowadzenia auta. Pamiętajmy, że w takiej chwili liczy się nade wszystko zachowanie maksimym bezpieczeństwa.

Pierwszy krok

Przede wszystkim pamiętaj, aby zjechać na pas awaryjny, który znajduje się po prawej stronie krawędzi jezdni!

Co dalej? Zachowaj spokój. Teraz włącz światła awaryjne i spokojnie poszukaj kamizelki odblaskowej. Załóż ją najlepiej w środku auta.

Następnie zabierz się do poinformowania innych kierowców o awarii. Czyli koniecznie musisz wystawić trójkąt ostrzegwaczy. Ustaw go w odległościu 100 metrów od uszkodzonego auta.

Kiedy będziesz pewien lub pewna, że to udało się zrobić zadzwoń po pomoc drogową oraz zarządcę drogi (który dodatkowo oznaczy miejsce awarii lub wypadku)! Jeśli Twoja komórka rozładowała się lub nie masz zasięgu to nic straconego. Na autostradzie zawsze ustawione są telefony alarmowe, z których dodzwonisz się do ratowników.

Opuść auto!

Staraj się nie czekać na pomoc drogową w aucie. Jest to niebezpieczne, lepiej, abyś przeszedł poza bariery autostrady lub schował się przy bramce wyjścia ewakułacyjnego. Tam bezpiecznie możesz poczekać na auto holownicze.

Bardzo ważne jest, abyś zadbał o bezpieczeństwo pasażerów Twojego auta. Nie zostawiaj ich w samochodzie i poproś, aby razem z Tobą oddalili się od pojazdu w bezpieczne miejsce. Identycznie postępuj z pupilem. Weź go na smycz i czekaj cierpliwe na pomoc.

Numery alarmowe

Zarządca autostrad bezpłatnych: 19111.

Zarządca odcinka A1 Toruń-Gdańsk nr 58 530 66 66.

  • euroadmin

Zostaw komentarz

O nas

Euromoto to jedna z najstarszych szkół kształcących przyszłych kierowców na Pomorzu. Według serwisu Trojmiasto.pl jesteśmy jedną z najbardziej zaufanych szkół w Trójmieście. Oficjalne statystyki PORD przyznały nam pierwsze miejsce w kwestii skuteczności zdawalności.