Na pomorskich drogach pojawiło się sporo drogowych kwiatów w formie niecodziennych znaków. Co oznaczają te czarno-żółte informacje. Zaraz się dowiecie!

Bez obaw. Od razu zaczniemy od tego, że znaki te przeznaczone są dla pojadów wojskowych. A nie dla kierowców samochodów standardowego ruchu drogowego, czyli osobówek, ciężarówek, rowerów, czy motocykli. Jest to niejako – można powiedzieć – pewne utrudnienie dla żołnierzy, których obowiązuje nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również te dodatkowe znaki poniżej.

Poszczególne tablice oznaczają:
W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym,
W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym    ,
W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych,
W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych    ,
W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych,
W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego,
W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu. Źródło: wikipedia.pl

Wspomniane znaki są zgodne z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, gdzie zawarte są wzory wszystkich pozostałych znaków drogowych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce. Znaki od W-1 do W-7 umieszczane są zazwyczaj w pobliżu baz wojskowych lub poligonów.


Co ważne pamiętaj, że pojazdy wojskowe – o ile nie wydają sygnałów dźwiękowo-świetlnych – nie są autami uprzywilejowanymi. Poruszaą się zwykle w kolumnie, zatem należy zachowywać szczególną ostrożność w trakcie wszelkich manewrów wyprzedzania lub wymijania.

Powodzenia na drodze! 🙂

  • euroadmin

Leave A Comment

O nas

Euromoto to jedna z najstarszych szkół kształcących przyszłych kierowców na Pomorzu. Według serwisu Trojmiasto.pl jesteśmy jedną z najbardziej zaufanych szkół w Trójmieście. Oficjalne statystyki PORD przyznały nam pierwsze miejsce w kwestii skuteczności zdawalności.